deluxe prodaja
deluxe prodaja
08.05.2015. 15:30
Autor:
U današnje vreme, sigurnost predstavlja jednu od najteže branjenih kategorija, bilo da se radi o sigurnosti vaše imovine, vaše lične sigurnosti ili sigurnosti vaših bližnjih...
U konvencionalne sisteme tehničkog obezbeđenja spada obezbeđenje objekta alarmnim sistemom.
Alarmni sistem predstavlja izuzetan tehnološki metod sprečavanja krađe i fizičkih napada. Alarm kao sistem se u osnovi sastoji od srca sistema, alarmne centrale raznoraznih senzora i detektora pokreta, dima, vlage, smrzavanja, pregrevanja itd. Takođe, u neophodne alarmne sisteme spadaju uređaji koji vrše ulogu korisničkog interfejsa, kao što su tastature, daljinski upravljači, tač skrin displej i drugo. Kao izlazni elementi koji obaveštavanju o alarmnom stanju, postoje uređaji kao što su alarmne sirene, bliceri, telefonska dojava i drugo…
Alarmna centrala vrši upravljanje sistemom povezujući ulazne/izlazne i upravljačke uređaje, a ona pored svih funkcija može vršiti i obaveštavanje o drugim događajima na objektu, kao što su temperatura, vlažnost, prisustvo dima, zemnog gasa ili ugljen-monoksida. Da bi alarmna centrala bila pouzdana i imala neprekidnost u radu, u slučaju nestanka struje ona sadrži sopstveno napajanje tj. akumulator određenog kapaciteta i transformator kao uređaj za mrežno napajanje. Kod alarmnog sistema, autonomija rada na bateriji se kreće od nekoliko sati do nekoliko dana, u zavisnosti od veličine sistema i kapaciteta baterije. Ovo je pogotovo važna činjenica kod kuća u kojima se ne boravi ili kod vikendica. Pravi izbor proizvođača alarmne centrale jedan je od ključnih faktora pouzdanosti alarmnog sistema. Od proizvođača alarmnih sistema sa renomeom i kvalitetom ispred ostalih izdvajaju se Paradox, Crow I DSC.
Sledeći element alarmnog sistema predstavljaju detektori, odnosno javljači alarmnih stanja. Kao najzastupljeniji detektori se pojavljuju detektori pokreta, a uloga ovih detektora je da otkriju kretanje u okviru neke prostorije, a da pritom mogućnost dojave lažnih alarmnih stanja bude svedeno na nulu. Odabir dobrog detektora od presudnog značaja za tačnost sistema i sigurnosti korisnika je da, kada se alarm oglasi, u pitanju stvarna provala ili neko drugo alarmno stanje. Pored detektora pokreta postoje i detektori loma stakla, dima i otrovnih gasova.
Kao korisnički interfejs svakog alarmnog sistema služi šifrator ili tastatura. Pored njega takođe se mogu koristiti tasteri i daljinski upravljači za osnovne funkcije kao što su uključenje, isključenje i panik funkcija. U osnovnim, ujedno jeftinijim varijantama sistema, koriste se šifratori sa LED diodama, a oni kao takvi daju neke od osnovnih podataka o stanju alarmnog sistema i služe pored toga i za programiranje i održavanje sistema. Klasu iznad predstavljaju LCD šifratori koji daju mnogo više informacija i lakši su za rukovanje od LED šifratora. Najnoviji uređaji su LCD Colour Display na kojima se mogu ucrtati planovi etaža, raspored zona i slično, što je izuzetno korisno kod objekata kompleksnije strukture.
Izlazni uređaji sistema su u većini slučajeva alarmne sirene koje mogu biti samonapajajući i sa napajanjem sa centrale. Kod samonapajajućih sirena koje su uglavnom spoljne, smanjena je mogućnost sabotaže sistema presecanjem kabla koji vezuje centralu i sirenu. Gubitak napajanja sa centrale izazvan prekidom kabla koji vezuje sirenu, aktivira unutrašnje napajanje sirene koja počinje da daje zvučnu signalizaciju. Ovakve sirene su uglavnom opremljene metalnim pancirom koji sprečava lomljenje unutrašnje elektronike same sirene od strane provalnika. Najbolja kombinacija alarmne zvučne signalizacije jeste kombinacija više sirena, a u najzastupljenijim slučajevima koristi se kombinacija unutrašnje sirene i spoljne anti-sabotažne samonapajajuće sirene.
Većina alarmnih centrala je opremljena modulom za telefonsku dojavu, koji, povezivanjem na fiksnu telefonsku liniju ili GSM modul vrši dojavu alarmnih stanja i grešaka sistema na telefon korisnika ili na specijalizovanu monitoring stanicu kod službi specijalizovanih za praćenje alarma i fizičku intervenciju u slučaju krađe.
Foto: stockimages/freedigitalphotos.net
Izvor: Moj enterijer